CENTENNIAL LEAGUE

Emporia

Nickname: Spartans

2019 record: 6-4

Class: 5A

Coach: Corby Milleson

Top Players: FB/LB Bobby Trujillo, WR/DB Camden Kirmer, TE/DE Charles Snyder

Schedule: 9/4 vs. Hayden, 9/10 @ Topeka West, 9/18 vs. Topeka High, 9/25 @ Highland Park, 10/2 vs. Washburn Rural, 10/9 vs. Seaman, 10/16 @ Junction City, 10/23 @ Manhattan

Highland Park

Nickname: Scots

2019 record: 0-9

Class: 5A

Coach: Michael Foristiere

Top Players: QB/LB Tre Prosper, OL/DL Chance Gragg, DB/WR Jeremy Kendrick, OL/DL Trent Long, OL/DL Morgan Dean

Schedule: 9/4 vs. Topeka Seaman (CANCELED), 9/11 @ Atchison, 9/18 vs. Manhattan, 9/25 vs. Emporia, 10/2 @ Topeka High, 10/9 @ Topeka West, 10/16 vs. Washburn Rural, 10/22 vs. Junction City

Junction City

Nickname: Blue Jays

2019 record: 8-3

Class: 6A

Coach: Randall Zimmerman

Top Players: QB Andrew Khoury, RB Russell Wilkey, DB Jordan Irby, LB Sadiki Smith, DB Javon George

Schedule: 9/3 @ Topeka High (CANCELED), 9/11 vs. Manhattan, 9/18 vs. Topeka Seaman, 9/25 @ Washburn Rural, 10/1 @ Topeka West, 10/9 vs. Topeka High, 10/16 vs. Emporia, 10/22 @ Highland Park

Manhattan

Nickname: Indians

2019 record: 9-2

Class: 6A

Coach: Joe Schartz

Top Players: DL Damian Ilalio, QB Dayne Aschenbrenner, DB Ty’Zhaun Jackson, RB Mason Reid, OL Jaden Magana

Schedule: 9/4 vs. Garden City, 9/11 @ Junction City, 9/18 @ Highland Park, 9/25 vs. Topeka High, 10/2 @ Topeka Seaman, 10/9 @ Washburn Rural, 10/16 vs. Topeka West, 10/23 vs. Emporia

Topeka High

Nickname: Trojans

2019 record: 10-2

Class: 6A

Coach: Carlos Kelly

Top Players: QB/FS Geivonnii Williams, C/NG Jeff Moore, LT/DT Myles Wright, DE Tre’ Thomas, RB/S Tylan Alejos

Schedule: 9/3 vs. Junction City (CANCELED), 9/11 vs. Washburn Rural, 9/18 @ Emporia, 9/25 @ Manhattan, 10/2 vs. Highland Park, 10/9 @ Junction City, 10/15 vs. Topeka Seaman, 10/23 @ Topeka West

Topeka West

Nickname: Chargers

2019 record: 1-8

Class: 5A

Coach: Ryan Kelly

Top Players: QB Malachi Berg, WR Mikael Glenn, DT Jonathon Sanders, DT Robbie Malcom, TE Julien Mehrens

Schedule: 9/4 @ Washburn Rural (CANCELED), 9/10 vs. Emporia, 9/18 @ Topeka Hayden, 9/25 @ Topeka Seaman, 10/1 vs. Junction City, 10/9 vs. Highland Park, 10/16 @ Manhattan, 10/23 vs. Topeka High

Seaman

Nickname: Vikings

2019 record: 2-7

Class: 5A

Coach: Glenn O’Neil

Top Players: C/DT Ewan Mills, QB Reid Cowan, OLB Casen Stallbaumer, WR Jordan Zahn, LB Nathan Zeferjahn

Schedule: 9/4 @ Highland Park (CANCELED), 9/11 vs. Topeka Hayden, 9/18 @ Junction City, 9/25 vs. Topeka West, 10/2 vs. Manhattan, 10/9 @ Emporia, 10/15 @ Topeka High, 10/23 vs. Washburn Rural

Washburn Rural

Nickname: Junior Blues

2019 record: 3-6

Class: 6A

Coach: Steve Buhler

Top Players: QB Cooper Carlgren, DL Eric Schnurr, OL Uriel Soria, S Robby Bolin, LB Ty Weber

Schedule: 9/4 vs. Topeka West (CANCELED), 9/11 @ Topeka High, 9/18 vs. Pittsburg, 9/25 vs. Junction City, 10/2 @ Emporia, 10/9 vs. Manhattan, 10/16 @ Highland Park, 10/23 @ Topeka Seaman

Mid-East League

Riley County

Nickname: Falcons

2019 record: 9-3

Class: 3A

Coach: Steve Wagner

Top Players: QB/LB Connor Holle, RB/WR Nic Allen, DL/OL Jack White, WR/CB Trey Harmison, RB/LB Avery Holle

Schedule: 9/4 @ St. Marys, 9/11 vs. Minneapolis, 9/18 vs. Silver Lake, 9/25 @ Clay Center, 10/2 @ Chapman, 10/9 vs. Council Grove, 10/16 @ Concordia, 10/23 vs. Marysville

Rossville

Nickname: Bulldogs

2019 record: 7-3

Class: 2A

Coach: Derick Hammes

Top Players: QB/DB Kade Perine, WR/DB Parker Kenney, WR/DB Kaden Brown, RB/LB Cody Barker, WR/LB Teagan Kippes

Schedule: 9/4 @ Centralia, 9/11 vs. Rock Creek, 9/18 vs. St. Marys, 9/25 @ McLouth, 10/2 @ Oskaloosa, 10/9 @ Pleasant Ridge, 10/16 vs. Silver Lake, 10/23 vs. Mission Valley

Silver Lake

Nickname: Eagles

2019 record: 10-1

Class: 2A

Coach: C.J. Hamilton

Top Players: T Caige Cromer, DE Connor Pruyser, LB Trent Reamer, CB Kai Allen, RB Gannon Remer

Schedule: 9/4 vs. Rock Creek, 9/11 @ St. Marys, 9/18 @ Riley County, 9/25 vs. Oskaloosa, 10/2 vs. Mission Valley, 10/9 @ McLouth, 10/16 @ Rossville, 10/23 vs. Pleasant Ridge

Rock Creek

Nickname: Mustangs

2019 record: 3-6

Class: 3A

Coach: Shane Sieben

Top Players: QB Charlie Killingsworth, RB Brooks Whaley, LB Connor Richards, DE/LB Caden Vinduska, G/MLB Drew Burenheide

Schedule: 9/4 @ Silver Lake, 9/11 @ Rossville, 9/18 vs. Marysville, 9/25 @ Hiawatha, 10/2 @ Sabetha, 10/9 vs. Jefferson West, 10/16 @ Holton, 10/23 vs. Royal Valley

St. Marys

Nickname: Bears

2019 record: 2-7

Class: 2A

Coach: Kyle Schenk

Top Players: RB/DB Isaih Holz, OL/DL Will Holman, WR/DB Danny Moylan, OL/DL Jacob Lett, RB/LB Jacob Fox

Schedule: 9/4 vs. Riley County, 9/11 vs. Silver Lake, 9/18 @ Rossville, 9/25 @ Riverside, 10/2 vs. Nemaha Central, 10/9 @ Republic County, 10/16 vs. Maur Hill-Mount Academy, 10/23 @ Atchison County

Wabaunsee (Independent)

Nickname: Chargers

2019 record: 1-8

Class: 1A

Coach: Jess Rutledge

Top Players: QB Cade Oliver, WR Dawson Schultz, WR Brayden Meseke, RB Jace Reeves, DL Adam Miller

Schedule: 9/4 vs. Mission Valley, 9/11 vs. Uniontown, 9/18 @ Troy, 9/25 vs. Jackson Heights, 10/2 @ Valley Heights, 10/9 @ Jefferson Co. North, 10/16 vs. Horton, 10/23 @ Centralia

N.C. Kansas League

Abilene

Nickname: Cowboys

2019 record: 0-9

Class: 4A

Coach: Brad Nicks

Top Players: OL Karsen Loader, OL Brandon Parker, DL Karsen Loader, LB Robbie Keener, S Kaleb Becker

Schedule: 9/4 @ Clay Center, 9/11 vs. Concordia, 9/18 vs. Chapman, 9/26 @ Chirst Prep Academy, 10/2 @ Hays, 10/9 vs. Ulysses, 10/16 vs. Augusta, 10/23 @ Wamego

Chapman

Nickname: Fighting Irish

2019 record: 2-7

Class: 3A

Coach: Kurt Webster

Top Players: QB/FS Trevor Erickson, DL Colt Sell, TE Torin Cavanaugh, WR/DB David Schoby, DB/LB Lawrence Smith

Schedule: 9/4 @ Sabetha, 9/11 vs. Holton, 9/18 @ Abilene, 9/25 @ Marysville, 10/2 vs. Riley County, 10/9 vs. Clay Center, 10/16 vs. Council Grove, 10/23 @ Concordia

Clay Center

Nickname: Tigers

2019 record: 3-6

Class: 3A

Coach: Marc Henry

Top Players: FB Logan Mullin, S Lane Mussleman, WR Tanner Demars, DT/LT Kale Hauserman, C Morgan Siebold

Schedule: 9/4 vs. Abilene, 9/11 @ Jefferson West, 9/18 @ Wamego, 9/25 vs. Riley County, 10/2 vs. Concordia, 10/9 @ Chapman, 10/16 vs. Marysville, 10/23 @ Council Grove

Concordia

Nickname: Panthers

2019 record: 5-5

Class: 3A

Coach: Jordan Echer

Top Players: RB/LB Hunter Schroeder, TE/MLB Chas Carlgren, RB Keyan Miller, OL Dalton Owen, OL Shelby Giersch

Schedule: 9/4 vs. Wamego, 9/11 @ Abilene, 9/18 @ Beloit, 9/25 vs. Council Grove, 10/2 @ Clay Center, 10/9 @ Marysville, 10/16 vs. Riley County, 10/23 vs. Chapman

Marysville

Nickname: Bulldogs

2019 record: 7-2

Class: 3A

Coach: Dustin Heuer

Top Players: WR/DB Caden Brinegar, OL/DL Jon Haggard, WR/DB Gavin Pieschl, RB/LB Patrick Smith, TE/LB Peyton Smith

Schedule: 9/4 vs. Valley Heights, 9/11 vs. Wamego, 9/18 @ Rock Creek, 9/25 vs. Chapman, 10/2 @ Council Grove, 10/9 vs. Concordia, 10/16 @ Clay Center, 10/23 @ Riley County

Wamego

Nickname: Red Raiders

2019 record: 6-3

Class: 4A

Coach: Weston Moody

Top Players: QB Hayden Oviatt, OL Titus Tuiasosopo, DL Alex Stutzman, LB Taylor Beck, LB Ryan Erickson

Schedule: 9/4 @ Concordia, 9/11 @ Marysville, 9/18 vs. Clay Center, 9/25 vs. Atchison, 10/2 @ Paola, 10/9 vs. Bishop Miege, 10/16 vs. Fort Scott, 10/23 vs. Abilene

Twin Valley League

Axtell

Nickname: Eagles

2019 record: 11-2

Class: 8-Man Division II

Coach: Eric Detweiler

Top Players: C Kolby Talbot, RB/WR/DB Mitchell Buessing, RB/LB George Volle, Line Justin Ronnebaum, QB/DB Isaac Detweiler

Schedule: 9/4 @ Wheatland-Grinnell, 9/11 @ Blue Valley Randolph, 9/18 vs. Mankato-Rock Hills, 9/25 vs. Hanover, 10/2 @ Frankfort, 10/16 @ Wetmore, 10/23 vs. Onaga

Blue Valley-Randolph

Nickname: Rams

2019 record: 2-7

Class: 8-Man Division II

Coach: Matt Schreiber

Top Players: RB Jeremiah Duncan, OL Clayton Budenbender, ATH Skyler Zoeller, QB Brock Burgman, ATH Jacob Rowe

Schedule: 9/6 vs. Mankato-Rock Hills, 9/13 @ Axtell, 9/20 vs. Wetmore, 9/27 @ Hanover, 10/4 vs. Frankfort, 10/11 @ Onaga, 10/18 vs. Doniphan West, 10/25 @ Lakeside-Downs, 10/31 vs. Southern Cloud

Centralia

Nickname: Panthers

2019 record: 12-1

Class: 1A

Coach: Larry Glatczak

Schedule: 9/4 vs. Rossville, 9/11 vs. Troy, 9/18 @ Jackson Heights, 9/25 @ Valley Heights, 10/2 vs. Jefferson Co. North, 10/9 @ Horton, 10/16 @ Lyndon, 10/23 vs. Wabaunsee

Clifton-Clyde

Nickname: Eagles

2019 record: 9-1

Class: 8-Man Division I

Coach: Russ Steinbrock

Top Players: QB/RB/DB Aiden Rudolph, OL/DL Dillon Provost, OL/DL Mason Ferron, OL/LB Douglas Koch, WR/DB Dawson Girard

Schedule: 9/4 vs. Onaga, 9/11 vs. Little River, 9/18 @ Wakefield, 9/25 vs. Burlingame, 10/2 vs. Valley Falls, 10/9 @ Doniphan West, 10/16 vs. Washington County, 10/23 @ Maranatha Academy

Doniphan West

Nickname: Mustangs

2019 record: 4-5

Class: 8-Man Division I

Coach: Perry Smith

Top Players: QB Trent Spiker, G/DE Riley Schuneman, C/DE Cooper Clark, F/MLB Kole Franken, HB/DB Hunter Smith

Schedule: 9/4 @ Blue Valley Randolph, 9/11 vs. Bishop LeBlond, 9/18 @ Johnson-Brock, 9/25 vs. Washington County, 10/2 @ Maranatha Academy, 10/9 vs. Clifton-Clyde, 10/16 @ Valley Falls, 10/23 vs. Burlingame

Frankfort

Nickname: Wildcats

2019 record: 8-2

Class: 8-Man Division II

Coach: Nick Anderson

Top Players: QB Gavin Cornelison, RB Ethan Armstrong, RB Caden Dalinghaus, C Zavier Brandt, G Samuel Gros

Schedule: 9/4 @ Washington County, 9/11 vs. Wetmore, 9/18 @ Onaga, 9/25 @ Blue Valley Randolph, 10/2 vs. Axtell, 10/9 @ Hanover, 10/16 vs. Thunder Ridge

Hanover

Nickname: Wildcats

2019 record: 10-2

Class: 8-Man Division II

Coach: Matt Heuer

Top Players: RB/LB Colin Jueneman, QB/DB Jacob Jueneman, OL/LB Jacob Klipp, OL/DL Blake Hynek, DB Emmitt Jueneman

Schedule: 9/4 @ Pike Valley, 9/11 @ Onaga, 9/18 vs. Blue Valley Randolph, 9/25 @ Axtell, 10/2 vs. Osborne, 10/9 vs. Frankfort, 10/23 vs. Wetmore

Onaga

Nickname: Buffaloes

2019 record: 5-4

Class: 8-Man Division II

Coach: Ben Kolterman

Schedule: 9/4 @ Clifton-Clyde, 9/11 vs. Hanover, 9/18 vs. Frankfort, 10/2 @ Wetmore, 10/9 @ Beloit St. Johns-Tipton, 10/16 vs. Blue Valley Randolph, 10/23 @ Axtell

Valley Heights

Nickname: Mustangs

2019 record: 7-3

Class: 1A

Coach: Tony Trimble

Top Players: QB Cameron Beardsly, RB Trenton L’Ecuyer, ATH Kadin Claycamp, RB Carter Beardsly,

Schedule: 9/4 @ Marysville, 9/11 vs. Jefferson Co. North, 9/18 @ Horton, 9/25 vs. Centralia, 10/2 vs. Wabaunsee, 10/9 vs. Troy, 10/16 @ Jackson Heights, 10/23 @ Northern Heights

Washington County

Nickname: Tigers

2019 record: 4-5

Class: 8-Man Division I

Coach: Doug Thompson

Schedule: 9/4 vs. Frankfort, 9/11 vs. Bennington, 9/18 vs. Canton-Galva, 9/25 @ Doniphan West, 10/2 @ Burlingame, 10/9 vs. Maranatha Academy, 10/16 @ Clifton-Clyde, 10/23 vs. Valley Falls

Wetmore

Nickname: Cardinals

2019 record: 2-7

Class: 8-Man Division II

Coach: Rick Schnacker

Top Players: RB/LB Kael McQueen, OL/DL Ross Shumaker, QB/DB Storm Hackler, RB/DB Eric Bloom, LB Braden Henry

Schedule: 9/4 @ Valley Falls, 9/11 @ Frankfort, 9/25 vs. Pike Valley, 10/2 vs. Onaga, 10/9 @ Blue Valley Randolph, 10/16 vs. Axtell, 10/23 @ Hanover