Centennial League

Emporia

Nickname: Spartans

2020 record: 2-7

Class: 5A

Coach: Keaton Tuttle

Top players: RB/LB Bobby Trujillo, QB Cam Geitz, TE/DB Fred Jackson, WR/DB Kaden Woydziak, WR/DB Parker Leeds.

Schedule: 9/3 @ Hayden, 9/10 vs. Topeka West, 9/16 @ Topeka, 9/24 vs. Highland Park, 10/1 @ Washburn Rural, 10/8 @ Seaman, 10/15 vs. Junction City, 10/22 vs. Manhattan.

Junction City

Nickname: Blue Jays

2020 record: 9-2

Class: 6A

Coach: Randall Zimmerman

Top players: DL Elijah Clarke-Boyd, DL Rudy Vargas, DB Chaz Ruffin, LB Michael Boganowski, LB Keghan McConnell.

Schedule: 8/27 @ Hays, 9/2 vs. Topeka, 9/10 @ Manhattan, 9/17 vs. Seaman, 9/24 vs. Washburn Rural, 10/1 vs. Topeka West, 10/7 vs. Junction City, 10/15 @ Emporia, 10/22 vs. Highland Park.

Manhattan

Nickname: Indians

2020 record: 6-4

Class: 6A

Coach: Joe Schartz

Top players: DB Zacn Hirschey, LB Talique Houston, RB Vinny Smith, WR Joe Hall Jr., S Colby Klieman.

Schedule: 9/3 @ Garden City, 9/10 vs. Junction City, 9/17 vs. Highland Park, 9/24 @ Topeka, 10/1 vs. Seaman, 10/8 vs. Washburn Rural, 10/15 @ Topeka West, 10/22 @ Emporia.

Topeka High

Nickname: Trojans

2020 record: 2-4

Class: 6A

Coach: Carlos Kelly

Top players: RB Tylan Alegos, QB BJ Canady, OL ELijah Kincade, WR/CB Isiah Kincade, LB Grant Evenson.

Schedule: 8/27 @ Basehor-Linwood, 9/2 vs. Junction City, 9/10 @ Washburn Rural, 9/16 vs. Emporia, 9/24 vs. Manhattan, 10/1 @ Highland, 9/7 @ Junction City, 10/15 @ Seaman, 10/22 vs. Topeka West.

Hayden

Nickname: Wildcats

2020 record: 7-2

Class: 3A

Coach: Bill Arnold

Top players: OL/DL Joe Otting, WR Kaelin Rice, QB Gavin Arnold, OL/DL Ben Evens.

Schedule: 9/3 vs Emporia, 9/10 vs. Seaman, 9/17 @ Topeka West, 9/24 vs Baldwin, 10/1 @ Osawatomie, 10/8 @ Santa Fe Trail, 10/15 @ Perry-Lecompton, 10/22 vs. Bishop Ward.

Highland Park

Nickname: Scots

2020 record: 0-4

Class: 5A

Coach: Jermaine Monroe, Sr.

Top players: WR/DB Kellan Spruce, DB Trevontae Richardson, TE/MLB Trent Long, OL/DL Morgan Dean, QB/LB Kei’Juan Johnson.

Schedule: 9/3 @ Seaman, 9/10 vs. Atchison, 9/17 @ Manhattan, 9/24 @ Emporia, 10/1 vs. Topeka, 10/8 vs. Topeka West, 10/15 @ Washburn Rural, 10/22 @ Junction City.

Seaman

Nickname: Vikings

2020 record: 7-2

Class: 5A

Coach: Jared Swafford

Top players: QB Camden Barta, TE Braden Colley, RB Casen Stallbaumer, OL Tony Wadkins, DL Koby Jordan, DL Kasen Hasenkamp.

Schedule: 9/3 vs. Highland, 9/10 @ Hayden, 9/17 vs. Junction City, 9/23 @ Topeka West, 10/01 @ Manhattan, 10/8 vs. Emporia, 10/15 vs. Topeka, 10/22 vs. Washburn Rural.

Topeka West

Nickname: Chargers

2020 record: 1-5

Class: 5A

Coach: Ryan Kelly

Top players: QB Malachi Berg, RB JaVion Lee, WR Mikael Glenn.

Schedule: 9/3 vs. Washburn Rural, 9/10 @ Emporia, 9/17 vs. Hayden, 9/23 vs. Seaman, 10/01 @ Junction City, 10/8 @ Highland Park, 10/15 vs. Manhattan, 10/22 @ Topeka.

Washburn Rural

Nickname: Junior Blues

2020 record: 4-6

Class: 6A

Coach: Steve Buhler

Top players: LB Ty Weber, RB MaKenttis Adams, WR Robby Bolin, LB Connor Conklin.

Schedule: 9/3 @ Topeka West, 9/10 vs. Topeka, 9/17 @ Pittsburg, 9/24 @ Junction City, 10/1 vs. Emporia, 10/8 @ Manhattan, 10/15 vs. Highland Park, 10/22 vs. Seaman.

Mid-East League

Riley County

Nickname: Falcons

2020 record: 8-2

Class: 3A

Coach: Erik Willimon

Top players: WR/FS/CB Trey Harminson, Zak Zeller, Korin Koening, Kolton Payne, Konner Stadel.

Schedule: 9/3 vs. St. Marys, 9/10 @ Minneapolis, 9/17 @ Silver Lake, 9/24 vs. Clay Center, 10/1 vs. Chapman, 10/8 @ Council Grove, 10/15 vs. Concordia, 10/22 @ Marysville.

Rock Creek

Nickname: Mustangs

2020 record: 5-3

Class: 3A

Coach: Shane Sieben

Top players: WR/SS Daegen Vinduska, WR/FS Yanci Spiller, WR/CB Ethan Burgess, ATH Jaydon Winans, Kaden Crain, MLB Kody Howard, OL Cooper Bittle.

Schedule: 9/3 vs. Silver Lake, 9/10 @ Rossville, 9/17 @ Marysville, 9/24 vs. Hiawatha, 10/1 vs. Sabetha, 10/8 @ Jefferson West, 10/15 vs. Holton, 10/22 @ Royal Valley.

Rossville

Nickname: Bulldogs

2020 record: 13-0

Class: 2A

Coach: Derrick Hammes

Top players: QB Torrey Horak, OL/DL Mshwe Hale, OL/DL Brody Lietz, LB Corey Catron.

Schedule: 9/3 vs. Centralia, 9/10 vs. Rock Creek, 9/17 St. Marys, 9/24 vs. McLouth, 10/1 vs. Oskaloosa, 10/8 vs. Pleasant Ridge, 10/15 @ Silver Lake, 10/22 @ Mission Valley.

Silver Lake

Nickname: Eagles

2020 record: 6-2

Class: 2A

Coach: C.J. Hamilton

Top players: RB/S Gannon Remer, QB Daigan Kruger, Brogan Renfro RB/DB, LB Matt Barnes.

Schedule: 9/3 @ Rock Creek, 9/10 St. Marys, 9/17 Riley County, 9/24 @ Oskaloosa, 10/1 @ Mission Valley, 10/8 vs. McLouth, 10/15 vs. Rossville, 10/22 @ Pleasant Ridge.

St. Marys

Nickname: Bears

2020 record: 3-6

Class: 2A

Coach: Kyle Schenk

Top players: OL/DL Wyatt Cruz, QB/DB Keller Hurla, LB/FB James Rezac, WR/DB Jaxon Hurla.

Schedule: 9/3 @ Riley County, 9/10 @ Silver Lake, 9/17 @ Rossville, 9/24 vs. Riverside, 10/1 @ Nemaha Central, 10/8 vs. Republic County, 10/15 @ Maur Hill Prep-Mount Academy, 10/22 vs. Atchison County.

Independent

Wabaunsee

Nickname: Chargers

2020 record: 4-6

Class: 1A

Coach: Jess Rutledge

Top players: QB Cade Oliver, WR Brayden Meseke, WR/DB Eli Oliver, OL/LB Tate Deever.

Schedule: 9/3 @ Mission Valley, 9/10 @ Uniontown, 9/17 vs. Troy, 9/24 @ Jackson Heights, 10/1 vs. Valley Heights, 10/8 vs. Jefferson Co. North, 10/15 @ Horton, 10/22 vs. Centralia.

North Central Kansas League

Abilene

Nickname: Cowboys

2020 record: 0-6

Class: 4A

Coach: Brad Nicks

Top players: TE/DE Kaleb Becker.

Schedule: 9/3 vs. Clay Center, 9/10 @ Concordia, 9/17 @ Chapman, 9/24 vs. Christ Preparatory Academy (Lenexa), 10/1 vs. Hays, 10/8 @ Ulysses, 10/15 @ Augusta, 10/22 vs. Wamego.

Chapman

Nickname: Fighting Irish

2020 record: 4-3

Class: 3A

Coach: Kurt Webster

Top players: OL/DL Colt Sell, TE/DL Torin Cavanaugh, RB/OL/LB Tate Milton, DL David Morgan.

Schedule: 9/3 vs. Sabetha, 9/10 @ Holton, 9/17 vs. Abilene, 9/24 vs. Marysville, 10/1 vs. Riley County, 10/8 @ Clay Center, 10/15 @ Council Grove, 10/22 vs. Concordia.

Concordia

Nickname: Panthers

2020 record: 5-4

Class: 3A

Coach: Jordan Echer

Top players: OL Jace Tholstrup, OL Kale Pearson, OL Shelby Giersch, OL/DL Dalton Owen, QB/DB Cav Carlgren.

Schedule: 9/3 @ Wamego, 9/10 vs. Abilene, 9/17 vs. Beloit, 9/24 @ Council Grove, 10/1 vs. Clay Center, 10/8 vs. Marysville, 10/15 @ Riley County, 10/22 @ Chapman.

Clay Center

Nickname: Tigers

2020 record: 4-5

Class: 3A

Coach: Marc Henry

Top players: ATH Lane Musselman, JW Jackson, Brett Loader, Mark Hoffman.

Schedule: 9/3 @ Abilene, 9/10 vs. Jefferson West, 9/17 @ Wamego, 9/24 @ Riley County, 10/1 Concordia, 10/8 vs. Chapman, 10/15 @ Marysville, 10/22 vs. Council Grove.

Marysville

Nickname: Bulldogs

2020 record: 4-5

Class: 3A

Coach: Dustin Heuer

Top players: TE/LB Peyton Smith, RB Patrick Smith, WR/DB Rhett Williams, DL/OL Garrison Craig.

Schedule: 9/3 vs. Valley Heights, 9/10 @ Wamego, 9/17 vs. Rock Creek, 9/24 @ Chapman, 10/1 vs. Council Grove, 10/8 @ Concordia, 10/15 vs. Clay Center, 10/22 vs. Riley County.

Wamego

Nickname: Red Raiders

2020 record: 6-5

Class: 4A

Coach: Weston Moody

Top players: QB Hayden Oviatt, WR/CB Hagen Johnson, MLB Grant Larson, RB/MLB Mason King.

Schedule: 9/3 vs. Concordia, 9/10 vs. Marysville, 9/17 @ Clay Center, 9/24 @ Washington (KC), 10/1 vs. Paola, 10/8 @ Schlagle, 10/15 @ Fort Scott, 10/22 @ Abilene.

Twin Valley League

Axtell

Nickname: Eagles

2020 record: 7-3

Class: 8-Man Division II

Coach: Eric Detweiler

Top players: QB/DB Isaac Detweiler, WR Grady Buessing, OL/DL Sawyer Deters, OL/DL Owen Strathman.

Schedule: 9/3 vs. Wheatland-Grinnell, 9/10 vs. Blue Valley-Randolph, 9/17 @ Mankato-Rock Hills, 9/24 @ Hanover, 10/15 vs. Wetmore, 10/22 @ Onaga.

Blue Valley-Randolph

Nickname: Rams

2020 record: 0-6

Class: 8-Man Division II

Coach: Matt Schriber

Top players: RB/LB Brock Burgman, QB/DE Landon Schreiber, WR/DB Skyler Zoeller, OL/DL Clayton Budenbender.

Schedule: 9/3 @ Doniphan West, 9/10 @ Axtell, 9/17 vs. Hanover, 9/24 vs. Frankfort, 10/1 vs. Linn, 10/8 @ Wetmore, 10/15 vs. Onaga, 10/22 vs. Lakeside-Downs.

Centralia

Nickname: Panthers

2020 record: 8-2

Class: 1A

Coach: Larry Glatczak

Top players: QB/FS Ethan McNalley, OL Cole Matson, DB Marshall Tanking, OL/DL Treydon Talley.

Schedule: 9/3 @ Rossville, 9/10 @ Troy, 9/17 vs. Jackson Heights, 9/24 vs. Valley Heights, 10/1 vs. Jefferson County North, 10/8 vs. Horton, 10/15 vs. Lyndon, 10/22 @ Wabaunsee.

Clifton-Clyde

Nickname: Eagles

2020 record: 7-2

Class: 8-Man Division I

Coach: Russ Steinbrook

Top players: QB.WR/DB Jett Skocny, RB/DB Tee Koch, TE/LB James Nobert, OL/DL Seth LeClair.

Schedule: 9/3 @ Onaga, 9/10 @ Little River, 9/17 vs. Wakefield, 9/24 @ Burlingame, 10/1 @ Valley Falls, 10/8 vs. Doniphan West, 10/15 @ Washington Co., 10/22 vs. Maranatha Christian Academy.

Doniphan West

Nickname: Mustangs

2020 record: 4-3

Class: 8-Man Division I

Coach: Perry Smith

Top players: QB/DB Trent Spiker, OL/DL Riley Schuneman, OL/DL Cooper Clark, FB/MLB Kole Franken.

Schedule: 9/3 vs. Blue Valley-Randolph, 9/10 @ Bishop LeBlond (Mo.), 9/17 vs. Johnson-Brock (Neb.), 9/24 @ Washington Co., 10/1 vs. Maranatha Christian Academy, 10/8 @ Clifton-Clyder, 10/15 vs. Valley Falls, 10/22 @ Burlingame.

Frankfort

Nickname: Wildcats

2020 record: 7-2

Class: 8-Man Division II

Coach: Nick Anderson

Top players: OL/DL Zavier Brandt, QB Ethan Armstrong, TE/DE Samuel Gros, RB/DB Caden Dalinghaus.

Schedule: 9/3 vs. Washington Co., 9/10 @ Wetmore, 9/17 vs. Onaga, 9/24 vs. Blue Valley-Randolph, 10/1 @ Axtell, 10/8 vs Hanover, 10/15 @ Thunder Ridge, 10/22 @ Linn.

Hanover

Nickname: Wildcats

2020 record: 11-0

Class: 8-Man Division II

Coach: Matt Heuer

Top players: DE/DB Emmitt Jueneman, OL/DL Philip Doebele, OL/DL Braelen Stallbaumer, RB/DL Keagen Dimler.

Schedule: 9/3 @ Pike Valley, 9/10 vs. Onaga, 9/24 vs. Axtell, 10/1 @ Osborne, 10/15 vs. Linn, 10/22 @ Wetmore.

Onaga

Nickname: Buffaloes

2020 record: 2-6

Class: 8-Man Division II

Coach: Ben Kolterman

Top players: TE/DL Jason Abitz, TE/DB Casey Myers, OL/DL Rayce Fisher, OL Jeremiah Dorsey.

Schedule: 9/3 vs. Clifton-Clyde, 9/10 @ Hanover, 9/17 @ Frankfort, 9/24 vs. Linn, 10/1 vs. Wetmore, 10/8 @ St. John’s/Tipton Catholic, 10/15 @ Blue Valley-Randolph, 10/22 vs. Axtell.

Troy

Nickname: Trojans

2020 record: 2-7

Class: 1A

Coach: Derek Jasper

Top players: QB/DB Camden Anderson, RB/LB Brayden Hamilton, WR/DB Boden Benitz, RB/DE Gavin Fuemmeler.

Schedule: 9/3 vs. Hiawatha, 9/10 vs. Centralia, 9/17 @ Wabaunsee, 9/24 @ Pleasanton, 10/1 @ Jackson Heights, 10/8 vs. Valley Heights, 10/15 @ Jefferson Co. North, 10/22 vs. Horton.

Valley Heights

Nickname: Mustangs

2020 record: 7-1

Class: 1A

Coach: Cody Trimble

Top players: RB/DB Trenton L’ecuyer, TE/DB Trayton Claycamp, QB/DB Caden Parker, OL/LB Luke Zimmerman.

Schedule: 9/3 @ Marysville, 9/10 @ Jefferson County North, 9/17 vs. Horton, 9/24 @ Centralia, 10/1 @ Wabaunsee, 10/8 @ Troy, 10/15 vs. Jackson Heights, 10/22 vs. Northern Heights.

Washington County

Nickname: Tigers

2020 record: 4-3

Class: 8-Man Division I

Coach: Tommy Tryon

Top players: OL/DL Coy Stamm, TE/DL Nathaniel Tice, WR/DB Hunter Hill, LB Payton LeDuc.

Schedule: 9/3 @ Frankfort, 9/10 @ Bennington, 9/17 @ Canton-Galva, 9/24 vs. Doniphan West, 10/1 vs. Burlingame, 10/8 @ Maranatha Chirstian Academy, 10/15 @ Valley Falls, 10/22 vs. Clifton-Clyde.

Wetmore

Nickname: Cardinals

2020 record: 1-4

Class: 8-Man Division II

Coach: Miles Hanzlicek

Top players: RB/LB Storm Hackler, RB/S Eric Bloom, OL/DL Carter Montgomery, QB/DB Dierk Hanzlicek.

Schedule: 9/3 vs. Valley Falls, 9/10 vs. Frankfort, 9/17 @ Linn, 9/24 @ Pike Valley, 10/1 @ Onaga, 10/15 @ Axtell, 10/22 vs. Hanover.