subscribe
Partly Cloudy

11°



4-Hers win awards at 2013 Riley County Fair

By The Mercury

Here are winners announced Thursday at the Riley County Fair.

Dog Division

Agility: Champion, Payton Baker, Kennel Club; Reserve Champion, Anna Culbertson, College Hill.

Rally-O: Champion, Megan Ritter, Randolph Ramblers; Reserve Champion, Michaella Wahl, Leonardville Hustlers.

Obedience: Champion, Katherine Culbertson, College Hill; Reserve Champion, Anna Culbertson, College Hill.

Showmanship: Senior Dog Showman Champion, Abbegale Tech, College Hill; Reserve Champion, Katherine Culbertson, College Hill;Young Dog Showman Champion, Megan Ritter, Randolph Ramblers; Reserve Champion, Payton Baker, Kennel Club.

   

Fashion Revue Division

Construction: Junior Champion, Kendal Palmgren, CiCo Shamrocks; Reserve Champion, Annika Wiebers, Bonfire; Intermediate Champion, Carmon Mallon, Ashland Boosters; Reserve Champion, Haley Nelson, Wildcat; Senior Champion, Allison Devlin, CiCo Shamrocks; Reserve Champion, Megan Ewell, Little Apple. 

Female Buymanship: Junior Champion, Chanae Parker, Ashland Boosters; Reserve Champion, Claire Shamburg, CiCo Shamrocks; Intermediate Champion, Katie Pralle, Randolph Ramblers; Reserve Champion, Georgia Hatesohl, College Hill; Senior Champion, Megan Ewell. Little Apple; Reserve Champion, Emily Kelley, Ashland Boosters.

Male Buymanship: Junior Champion, Matthew Kelley, Ashland Boosters; Reserve Champion, Bryce Beckman, Wildcat; Intermediate Champion, Owen Kelley, Ashland Boosters; Reserve Champion, Tyler Beckman, Wildcat; Senior Champion, Garrison Olds, Little Apple; Reserve Champion, Garrett Wilson, Riley Rascals

 

Horse Division

Halter Classes: Paint Champion, Brook Staten, Riley Rascals; Reserve Champion, Jada Burgman, Leonardville Hustlers; Regular Quarter Champion, Megan Ewell, Little Apple; Res Champion, Brock Burgman, Leonardville Hustlers; Other Breeds Champion, Keegan Taylor, Pillsbury;  Reserve Champion, Michaella Wahl, Leonardville Hustlers; Ponies Champion, April Ascher, Pillsbury; Reserve Champion, April Ascher, Pillsbury.

Showmanship Classes: Junior Champion, Hailey Sharp, Leonardville Hustlers; Reserve Champion, Brock Burgman, Leonardville Hustlers; Intermediate Champion, Jada Burgman, Leonardville Hustlers; Reserve, Ryanne Ewell, Randolph Ramblers; Senior Champion, Stormie Clemens, CiCo Shamrocks; Champion, Megan Ewell, Little Apple; Senior All Around Horseman, Stormie Clemens, CiCo Shamrocks; Intermediate All Around Horseman, Jada Burgman, Leonardville Hustlers; Junior All Around Horseman, Brock Burgman, Leonardville Hustlers.

Horseless Horse Showmanship: Junior Champion, Lauren Gill, Bonfire; Reserve Champion, Chanae Parker , Ashland Boosters; Intermediate Champion, Chessa Parker, Ashland Boosters; Reserve Champion, Georgia Hatesohl, College Hill; Senior Champion, Nelsa Beckman, Wildcat.

Riding: Junior Walk-Trot, Green Rider Champion Brock Burgman, Leonardville Hustlers; Intermed Walk-Trot, Green Rider Champion, Jada Burgman, Leonardville Hustlers.

Western Horsemanship: Junior Western Champion, Brock Burgman, Leonardville Hustlers; Intermediate Western Champion, Jada Burgmanm Leonardville Hustlers.

Western Pleasure 56” and over: Junior Champion Hailey Sharp, Leonardville Hustlers; Reserve Champion, Brock Burgman, Leonardville Hustlers; Intermediate Champion, Jada Burgman, Leonardville Hustlers; Reserve Champion, Brook Staten, Riley Rascals.

  Trail: Junior Champion, Brock Burgman, Leonardville Hustlers; Reserve Champion, Hailey Sharp, Leonardville Hustlers; Senior Champion, Rachael Peterson, Leonardville Hustlers.

English Equitation: Champion, Ryanne Ewell, Randolph Ramblers; Reserve Champion, Megan Ewell, Little Apple

Hunter on the Flat Champion, Megan Ewell, Little Apple; Reserve Champion, Ryanne Ewell, Randolph Ramblers.

Hunter Hack Champion, Megan Ewell, Little Apple; Champion, Ryanne Ewell, Randolph Ramblers

Timed Events: Junior Barrel Champion, Brock Burgman, Leonardville Hustlers;

Intermediate Barrel Champion, Jada Burgman, Leonardville Hustlers; Senior Barrel Champion, Stormie Clemens, Cico Shamrocks; Reserve Champion, Rachael Peterson, Leonardville Hustlers; Junior Flags Bending Champion, Brock Burgman, Leonardville Hustlers; Intermediate Flags Bending Champion, Jada Burgman, Leonardville Hustlers; Senior Flags Bending Champion, Stormie Clemens, Cico Shamrocks;  Reserve Champion,Courtney Anderson, Randolph Ramblers; Junior Pole Bending Champion , Brock Burgman, Leonardville Hustlers; Intermediate Pole Bending Champion, Jada Burgman, Leonardville Hustlers, Senior Pole Bending Champion, Stormie Clemens, Cico Shamrocks; Reserve Champion, Courtney Anderson, Randolph Ramblers; Single Time Obstacle Champion, April Ascher, Pillsbury; Junior Keyhole Champion, Brock Burgman, Leonardville Hustlers; Intermediate Keyhole Champion, Jada Burgman, Leonardville;  Reserve Champion, Seth Carlson, Randolph Ramblers; Sr. Keyhole Champion, Stormie Clemens, Cico Shamrocks.









Terms of Service | Privacy Policy | The Manhattan Mercury, 318 North 5th Street, Manhattan, Kansas, 66502 | Copyright 2016